Více o úsporách energie a ochrany tepla - požadavky na zateplení budov
Většina staveb v našich teplotních oblastech musí být během značné části roku vytápěna. U obytných a občanských staveb se tím zajišťuje předepsaná tepelná pohoda pro uživatele, u průmyslových objektů se zajišťují požadované tepelné vlastnosti pracovního prostředí a často i technologické podmínky pro zajištění výrobního procesu. Tepelně technické požadavky na většinu těchto prostor jsou dané stavebním zákonem a jeho prováděcími předpisy.
Řada požadavků na pracovní prostředí je formulována zákoníkem práce a jeho prováděcími předpisy. Speciální požadavky jsou na chladírenské a mrazírenské objekty. Požadavky pro různé chladírenské a mrazírenské prostory jsou předepsané v ČSN 14 8102 „Tepelné izolace chladíren a mrazíren“.
Obvodový plášť objektů musí plnit požadavky z hlediska úspor energie a ochrany tepla tak, aby bylo zajištěno požadované mikroklima a současně minimalizovány náklady na jeho vytápění, popřípadě klimatizaci.
Základní tepelně technické hodnoty zateplení obvodových plášťů, které jsou dané stavebními předpisy jsou následující:
- hodnota nejnižší vnitřní povrchové teploty konstrukce
- součinitel prostupu tepla (dříve tepelný odpor konstrukce)
- celoroční bilance kondenzace a množství zkondenzované vodní páry v konstrukci
- měrná spotřeba tepla (dříve celková tepelná charakteristika objektu)
Stavební zákon v § 47 ukládá, jaké výrobky lze použít pro stavby:
Pro stavbu mohou být navrženy a použity jen takové výrobky a konstrukce, jejichž vlastnosti z hlediska způsobilosti stavby pro navržený účel zaručují, že stavba při správném provedení a běžné údržbě po dobu předpokládané existence splňuje požadavky na mechanickou pevnost a stabilitu, požární bezpečnost, hygienu, ochranu zdraví a životního prostředí, bezpečnost při užívání (včetně užívání osobami s omezenou schopností pohybu a orientace), ochranu proti hluku a na úsporu energie a ochranu tepla.
Vlastnosti výrobků pro stavbu, mající rozhodující význam pro výslednou kvalitu stavby, musí být ověřeny podle příslušných předpisů z hledisek uvedených v odstavci 1.
Energetické požadavky na stavby byly dříve určovány v ČSN 73 0540-2. V současné době požadavky na energetické vlastnosti staveb stanovuje zákon č. 406⁄2000 Sb. „o hospodaření energií“, resp. vyhláška č. 219⁄2001 Sb. „kterou se stanoví podrobnosti účinnosti užití energie při spotřebě tepla v budovách“.
V této vyhlášce jsou stanoveny požadované měrné spotřeby tepla při vytápění budov a dokumenty, kterými se energetické vlastnosti staveb prokazující. Jsou to energetické průkazy. Jsou zde uvedeny dva typy energetických průkazů:
datové údaje energetického průkazu - budovy pro bydlení
datové údaje energetického průkazu - budovy v terciálním, průmyslovém a zemědělském sektoru
Chcete-li se více dozvědět o tom, co ovlivňuje tepelné vlastnosti budov, doporučujeme viz. Stavebnictví interiér.